Будова "Ф-1"
Ф-1 складається з 3-х основних частин:

1. Запал
2. Вибухова речовина
3. Металева оболонка
Запал складається з:

1. Запобіжна чека
2. Ударник
3. Спусковий важіль
4. Капсуль
5. Сповільнювач

Конструкція/будова

Ф-1 складається з корпусу, вибухового заряду та запалу. У корпусі гранати розміщується вибуховий заряд та запал, також корпус слугує матеріалом для утворення осколків при розриві корпусу вибухом. Корпус гранати виробляється з чавуну, з поздовжніми й поперечними борознами, по яким граната зазвичай розривається на осколки. У верхній частині корпусу є нарізний отвір для вгвинчування запалу. При зберіганні або транспортуванні гранат в цей отвір вгвинчена масова пробка. Вибуховий заряд заповнює корпус, та слугує для розриву гранати на осколки. Запал гранати УЗРГМ (УЗРГМ-2) призначається для підриву вибухового заряду.


Як і більшість протипіхотних гранат, Ф-1 складається з 3-х основних частин:
Запал. Граната має універсальний запал УЗРГМ (або УЗРГ), підходить також до гранат РГ-42, РГД-5. Запал УЗРГМ відрізняється від УЗРГ змінами в формі спусковий скоби і конструкції ударника, що дозволили знизити частоту відмов зброї.
Вибухова речовина. Заряд вибухової речовини - 60 г тротилу. Можливо спорядження тринітрофенолу . Такі гранати мають збільшену вражаючу здатність, але і термін зберігання на складах жорстко обмежений, по закінченню граната є значною загрозою. Шашка ВВ ізолюється від металу корпусу лаком, парафіном або папером. Відомі випадки спорядження гранат піроксилінового сумішами.
Металева оболонка. Зовні граната має овальний ребристий корпус з сталистого чавуну, профіль нагадує букву «Ж». Корпус - складна виливок, ллється в землю, можливо і кокільне лиття (звідси і форма). Спочатку ребра створювалося для освіти під час вибуху осколків певного розміру і маси, також ребра виконує ергономічну функцію, сприяючи кращому утриманню гранати в руці. Згодом деякими дослідниками були висловлені сумніви в ефективності подібної системи формування осколків (чавун дробиться на дрібні осколки незалежно від форми корпусу). Нарізка корпусу полегшує прив'язування гранати до кілочка. Загальна вага гранати із запалом - 600 грамів.

До складу запала УЗРГ входять, крім безпосередньо корпусу, такі елементи:
Запобіжна чека, що представляє собою кільце з двома відрізками дроту, які, проходячи через отвори в корпусі запалу, закріплюються разгибанием в отворі з протилежного боку запала і захищають чеку від випадкового випадання. При цьому чека блокує ударник, не даючи йому вдарити по капсуль-воспламенителю.
Ударник являє собою металевий стрижень, загострений з боку, спрямованої на капсуль, і має виступ з протилежного боку, яким він тримається за спусковий важіль. Також до бойку кріпиться ударна пружина, що забезпечує його удар по капсулі.
Спусковий важіль - вигнута металева пластина, яка після видалення запобіжної чеки блокує бойок в початковому положенні. Після того, як граната кинута, спускова скоба виштовхується тиском пружини бойка, і той б'є по капсулі, активуючи його. Тобто гранату з висмикнути запобіжної чекою можна тримати перед кидком невизначено довго. Дана особливість дозволяла скоротити дистанцію уповільнення до мінімуму і практично виключити зворотний перекид гранати противником на відміну, наприклад, від німецьких зразків з тёрочним запалом.
Капсуль - запальник підпалює сповільнювач.
Сповільнювач передає за певний час форс полум'я від капсуля-запальника до капсуля-детонатора і створює часовий інтервал між початком кидка (момент вивільнення ударника) та підривом гранати. У той же час на відміну від гранат з ударним підривником, граната дуже безпечна у виробництві та зберіганні, поставляється заводами в готовому до бою стані, чим вигідно відрізняється від останніх, що споряджаються зазвичай в військових майстерень. Детонує суміш капсули-детонатори підриває вибухову речовину гранати.
UP